uwzględnij wielkość liter
dokładna fraza
zawarta fraza
Aktualnie przeglądasz:
Tradycja / Instytucje Chopinowskie / Imprezy / Koncerty Chopinowskie

 

 

Koncerty Chopinowskie o długoletnich tradycjach

 

Koncerty w Żelazowej Woli
Warszawa -  Koncerty pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach
Koncerty Mazowieckiego Centrum Kultury
Warszawa - „Floralia Muzyczne - Muzyka w kwiatach"
Sanniki
Koncerty chopinowskie na antenie Polskiego Radia

 

Koncerty w Żelazowej Woli

Długa tradycja organizowania koncertów chopinowskich w domu urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli liczy już ponad 50 lat. Pierwszy uroczysty koncert odbył się w 14 października 1894 r., kiedy to z inicjatywy Mili Bałakiriewa postawiono tam obelisk z podobizną Chopina. Bałakiriew - obok Jana Kleczyńskiego i Aleksandra Michałowskiego - był jednym z wykonawców tego koncertu. Jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej zaczęto organizować stałe koncerty w Żelazowej Woli. 17 czerwca 1945 r. odbył się z inicjatywy prof. Franciszka Krzywdy Polkowskiego koncert, podczas którego wystąpił Czesław Sielużycki - lekarz, pianista, autor wielu artykułów o Chopinie. W 1954 r. rozpoczęły się regularne koncerty, które organizowało grono pianistów z prof. Zbigniewem Drzewieckim na czele. W każdą niedzielę - od maja do września - o godzinie 12 i 15 drzwi prowadzące z salonu muzycznego na taras są otwierane i w ten sposób muzyki słuchają melomani siedzący na ławkach w parku. Od 2006 r. pieczę nad Żelazową Wolą i koncertami sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, z którego inicjatywy powstaje w parku niewielka sala koncertowa, gdzie w przyszłości koncerty odbywać się będą przez cały rok.

Nową tradycję koncertów tworzy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wraz z II Programem Polskiego Radia. W dniu narodzin Chopina, 1 marca w południe, z Dworku Chopina w Żelazowej Woli transmitowany jest recital chopinowski. W 2008 r. wystąpił Krzysztof Jabłoński, w 2009 r. - Janusz Olejniczak.

 

Warszawa -  Koncerty pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach

Długą tradycję mają też koncerty odbywające się w plenerze w Parku Łazienkowskim w Warszawie pod pomnikiem Chopina, którego twórcą był Wacław Szymanowski. Pomnik ten, zniszczony podczas II wojny światowej, został zrekonstruowany na podstawie fotografii i szkiców technicznych w r. 1958 . Rok później rozpoczęto organizowanie koncertów. Od maja do września - w każdą niedzielę pod pomnikiem ustawiany jest fortepian i o godzinie 12 oraz 16 z recitalami chopinowskimi występują artyści z wielu krajów świata. Koncerty organizują Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od siedmiu lat pod pomnikiem odbywa się także maraton pianistyczny organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury wieńczący coroczny Festiwal „Chopiniana".

 

Koncerty Mazowieckiego Centrum Kultury

Mazowieckie Centrum Kultury powstałe w wyniku połączenia Warszawskiego Ośrodka Kultury z Krajowym Biurem Koncertowym i Stołecznym Biurem Artystycznym kontynuuje inicjatywy wszystkich instytucji zrzeszonych w Centrum. Jedną z nich było założenie Klubu Chopinowskiego w czasie XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Podczas wieczornych spotkań na kameralnych estradach prezentowali recitale chopinowskie uczestnicy tego konkursu. Tradycję tę podtrzymano podczas kolejnych konkursów; tak też stanie się w 2010 r., kiedy odbywać się będzie XVI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie.

Od siedmiu lat Mazowieckie Centrum organizuje także „Chopiniana" - dni Fryderyka Chopina w Warszawie, czyli cykl koncertów w miejscach związanych z życiem i twórczością kompozytora. Odbywają się one w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina, i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, a także w kościele sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie młody Chopin grywał na organach podczas przedpołudniowych mszy dla uczniów i studentów, a ponadto w Łazienkach, m.in. pod pomnikiem Chopina. Cykl koncertów jest realizowany już od 2002 r. w ostatnim tygodniu lipca. Od innych, którym patronuje Chopin, różni się tym, że czerpiąc inspirację z życia i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora, przedstawia nowe spojrzenie na jego twórczość. Jest to cykl spotkań, na których - obok koncertów kameralnych i symfonicznych - znalazły się takie propozycje, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, wreszcie - Chopin „na jazzowo". Podczas „Chopinianów" występowali m.in. Piotr Paleczny, Kevin Kenner, Ingrid Fliter, Adam Makowicz, Lora Szafran ,Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeusz" pod batutą Agnieszki Duczmal.

 

Warszawa - „Floralia Muzyczne - Muzyka w kwiatach"

Międzynarodowy Festiwal „Floralia Muzyczne - Muzyka w kwiatach" zapoczątkowany w 1996 r. promuje młodych utalentowanych pianistów, dając im szansę zaprezentowania się szerszej publiczności i zapraszając także artystów renomowanych. Miejscem koncertów jest Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie koło Warszawy. Ta doroczna impreza odbywa się od maja i trwa do września. Pomysłodawczynią „Floraliów" jest pianistka Anna Maria Stańczyk, a w gronie artystów, którzy występowali w Powsinie, znajdujemy takie nazwiska, jak Lidia Grychtołówna, Eugene Indjić, Jonathan Plowright i Halina Czerny-Stefańska. Programy koncertów wypełnia przede wszystkim muzyka Chopina, ale też innych romantycznych kompozytorów.

 

Sanniki

W Sannikach, miejscowości oddalonej 80 km od Warszawy, w pałacu z końca XIX stulecia wybudowanym w miejscu, gdzie stał dwór, w którym w 1828 r. przebywał Chopin na wakacjach u szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka, znajduje się sala koncertowa na 120 miejsc. To właśnie w niej Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Sannikach organizuje koncerty połączone z poezją. Odbywają się one od 1981 r. od lutego do października w każda pierwszą niedzielę miesiąca, a biorą w nich udział artyści z Polski i zagranicy.

 

Koncerty chopinowskie na antenie Polskiego Radia

Na antenie powstałego w 1925 r. Polskiego Radia od najwcześniejszych lat emitowane były koncerty z muzyką Chopina. W 1927 transmitowano fragmenty występów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a Polskie Radio już wówczas ufundowało specjalną nagrodę za interpretacje mazurków. W kalendarzu-przewodniku radiosłuchacza na rok 1939 czytamy: „Osobny dział koncertów przeznaczony nie tyko dla Polski, ale także dla Zagranicy to środowe koncerty chopinowskie. Biorą w nich udział najwybitniejsi polscy pianiści znani w kraju i zagranicą, między innymi Zbigniew Drzewiecki, Henryk Sztompka, Józef Turczyński, Stanisław Szpinalski, Zofia Rabcewiczowa i inni".

Po II wojnie światowej środowe koncerty chopinowskie powróciły na antenę Polskiego Radia. Już 25 lipca 1945 r., o godz. 18.45, w jedynym wówczas programie wyemitowano pierwszy koncert w wykonaniu Tatiany Woytaszewskiej, zaś podczas kolejnych chopinowskich śród wystąpili: Zofia Rabcewiczowa, Margerita Trombini-Kazuro, Maria Wiłkomirska, Jan Ekier i Władysław Kędra. Tradycja ta przetrwała kilkadziesiąt lat. Chopinowskie środy przejął w latach 90. Program II Polskiego Radia, który w nowej ramówce (od 1991 r.) proponuje wiele transmisji z koncertów, festiwali i konkursów chopinowskich. Po raz ostatni środowy koncert chopinowski pojawił się na antenie Programu II Polskiego Radia 2 września 2007 r. Od tego czasu emitowana jest w soboty audycja muzyczno-publicystyczna „Chopin 2010".

Koncerty chopinowskie w Programie I Polskiego Radia, mają nadal swe stałe miejsce: przed laty były to wspomniane środy, po nich audycja znalazła się w programie niedzielnym, obecnie emitowana jest o godz. 23.05 (ich pory nadawania ulegały zmianom).

Tradycje koncertów chopinowskich nadawanych z Polski do krajów europejskich podtrzymywał od lat 50. Program dla Zagranicy. Początkowo były one częścią bloku muzycznego zawierającego muzykę polską. Od lat 70. przygotowywano samodzielne koncerty chopinowskie z zapowiedziami w języku: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Ich emisja zakończyła się w r. 1991.

 

Anna Skulska

 

 

 

Start : O Nas : Redakcja : Kontakt : Mapa serwisu
Copyright by TIFC 2008. Realizacja Rotos.